Dánská dívka - film o transexualitě, či o lásce?

6. března 2016 v 21:53 | Drýmr |  filmové zážitky
Zdravím své dva fanoušky s dalším článkem, před menší odmlkou.
Rozhodla jsem se, že by nebylo špatné zveřejnit recenzi na aspoň jeden filmařský snímek, který v současné době řádí přes kina po celém světě. A tím je...

Dánská dívka!
Že Eddie Redmayne je vynikající herec, to jsme mohli vidět již v předloňském snímku Teorie všeho. Tento nemalý příběh Stephena Hawkinga o délce 123 minut nás zavedl do biografie tohoto velkého fyzika a vesmírného teoretika, kterou sepsala jeho žena Jane Hawkingová. Tento film má 79% na ČSFD.cz, čímž se málem dostal do 300 nejlepších filmů.
Eddie Redmayne zde sehrál mladého Stephena s nevyléčitelnou nemocí, což už pro něj dle mého názoru musela být sakra těžká role.
Ale co si budeme povídat. Hrát ochrnutého člověka je velmi těžké.
Ještě těžší mi ale přijde hrát ženu.
Eddie, který sám o sobě už vypadá velmi zženštěle, to ale dal na jedničku. Jeho pohyby, gesta, grimasy a dokonce i nám neviditelné myšlenky, to vše jsme mohli v jeho perfektním hereckém výkonu zachytit. A dovoluji si říct, že je to jeho zatím nejlepší role. Do role Lili tudíž hodnotím pěti hvězdičkami.
Alicia Vikander je neskutečně nádherná žena. A i když nejsem na blondýnky, tak v tom kině jsem z ní opravdu umírala. I mean, viděli jste někdy její oči?
A její role? Doslova a do písmene na Oskara, kterého si taky právem zasloužila.
Být muž uvězněn v ženském těle je těžké.
Ale myslím, že v té situaci už to opravdu musí být těžší jen pro jeho lásku. Pro člověka, který ho miluje celým svým srdcem. A Gerda měla vlastně jen dva pohledy na celou situaci:
1) Milovala ho tak moc, že nechtěla dopustit, aby se z jejího manžela stal někdo jiný.
2) Ale milovala ho tak moc, že nemohla dopustit, aby se trápil. Musela mu pomoct ke štěstí.
Proto si myslím, že její role musela být také hodně těžká. Ale zvládla ji.
Ostatní role byly také krásně vykreslené - homosexuální přítel Lili, který o ni už poté nejevil zájem a staly se nejlepšími přáteli, nebo Hans, pro kterého by mi srdce puklo. A doktor? Jak říkám, ve snímku se objevilo jen dobré obsazení.
Ať už máte rádi LGBT příběhy nebo ne, tento film Vás vezme za srdce.
Víte, u nás na našem malém vesnickém kině se děje taková věc, že normálně na konci filmu lidi hned odchází.
Ale teď? Titulky běželi už půl minuty a nikdo nedutal. Pár lidí dokonce zatleskalo a věřte mi, že to už je tady velká anomálie. A myslím, že to nebylo jen kvůli tomu, že v tom filmu i při titulkách byla nádherná hudba.
Také jsme mohli vidět nádherná místa, kupříkladu starou dobrou Paříž, či nám zatím moc neodhalovanou Kodaň, město umění. A také Drážďany, které odteď pro pár stovek lidí v České Republice už nebudou jen nejbližším Primarkem.
Příběh mě ale chvílemi dokázal vytočit a to tím, že se posouval rychle.
Chápu, že narvat životní storku takovéhle kuriozity do cca dvou hodin, ale ocenila bych více děje v důležitých scénách a méně v těch nepodstatných. I když si teď říkám, že si na žádnou opravdu nepodstatnou moc nevzpomínám.
Já jako člověk, který nesmírně podporuje a je členem celého LGBTQ hnutí, tento film musel vidět. A i přesto, že téma je kontroverzní, je natočeno tak krásně,·že by si i můj táta pobrečel.
Kontroverzní filmy se dají natočit dvěma způsoby - buď odfláknutě, jako je například 50 odstínů šedi, známá Nymfomanka (s opravdu nepovedeným a velmi očekávaným koncem) či jiné filmy, které jsou naprosto o ničem a filmaři si s takovým téatem mohli pohrát mnohem líp.
A potom je tu Zkrocená hora, miláček všech gayů Philadephia či lesbická pohádka Blue is the Warmest colour/Život Adele, aneb filmy, kde herci sehráli perfektní a důvěryhodnou roli, muzika je dobrá a téa plně rozvinuté. A dovolím si podotknout, že Dánská dívka se nyní zařazuje do této kategorie a dokonce vede na plné čáře.
Tento snímek ovšem není jen o transexuálním životě jedné špatně narozené dívky. Je i o lásce a to o lásce v té podobě, kterou většina z nás nepochopí. :)
Udělejte si každý vlastní názor. Můj je takový, že zatím je to pro mě největší filmový zážitek roku 2016 a asi i 2015.
A Eddie? Jsem zvědavá na jeho roli ve filmu Fantastická zvířata a kde je najít z prostředí Harryho Pottera - už trailer vypadá dost zajímavě. :)

Film Dánská dívka má na ČSFD 75%, což je podle mě možná i slabé, ale i za to můžeme být rádi.
Vaše seriálová nymfomanka,
Drýmr.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Doktor Doktor | 13. března 2016 v 18:28 | Reagovat

Úžasně napsaná recenze!
Přečetl jsem si ji dokonce dvakrát.
(cesty vlakem jsou dlouhé)
Je vidět, že ses do toho filmu opravdu zažrala. Krásně jsi se o tom rozepsala.
Úkolem dobré recenze je, vzbudit u čtenářů nutkání, se na ten film podívat. Což se ti u mě rozhodně povedlo.
Chci se na ten film rozhodně podívat, a nejlépe s nějakým odborníkem, co tomu rozumí a je už na takové úrovni, že může psát hodnocení.
Teorii všeho jsem viděl a líbila se mi. Jestli je tohle ještě lepší, tak to se mám na co těšit! .)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama